“اعتلای هویت و توانمند سازی بانوان در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات”

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) ایران، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای پژوهشی حاکمیتی در حوزه فاوا بوده و به عنوان مغز متفکر و مشاور مادر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت نهادینه سازی و ارتقای بینش، دانش و فناوری در این حوزه، گام بر می دارد.

در این راستا، استفاده از نیروهای متخصص، خلاق و توانمند همواره از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است. در این وادی، نقش بانوان صاحبنظر و متخصص را نیز نباید نادیده انگاشت. خوشبختانه، طی سال‌های اخیر بانوان شاغل در پژوهشگاه توانسته‌اند نقش بارز و شایان توجه‌ای را در فعالیت‌های پژوهشی از یک‌سو و جایگاه‌های مدیریتی از سوی دیگر ایفا نمایند. در این رابطه لازم به ذکر است که تعداد بانوان شاغل در پژوهشگاه  در حال حاضر ۱۷۱ نفر بوده که از این میان ۹۹ نفر پژوهشگر، ۲۴ نفر عضو هیات علمی و ۱۲ نفر به سمت های مدیریتی و اجرایی اشتغال دارند.

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای رسالت خود در قبال ارتقاء بینش و دانش در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سالانه با برگزاری کارگاه ها، سمینارهای آموزشی و نشست های تخصصی ضمن دعوت از بانوان فعال و کارآفرین کشور در حوزه فاوا ،گام‌هایی اساسی در خصوص توانمند سازی بانوان در حوزه‌های کاری مختلف برداشته است.

از دیگر فعالیت های مهم پژوهشگاه در خصوص اعتلای هویت و توانمندسازی بانوان در عرصه بین المللی، می توان به همکاری با کمیته بانوان در مهندسی (WIE)بخش ایران IEEE ، همکاری با مجمع جهانی مخابرات (ITU)، برگزاری نمایشگاه هایی از دستاوردهای پژوهشی بانوان و چاپ کتب و مقالات در عرصه‌های بین المللی نیز اشاره نمود.

“بر فرش فلک قدم که چون نهاد بانو      بر عرش رساند آنچه زاد از او

علم که زاییده فکر بشری است          زاییدۀ زاییده زِ اُمّ بشر است   ”

دكتر محمد خوانساري – رئيس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *