بخش فضایی نیازمند حضور قوی تر زنان فرهیخته ایرانی است

حوزه فضایی یک حوزه دانش بنیان است و تجلی گاه پیشرفت های علمی هر کشوری به شمار می رود. در دنیای امروز فناوری فضایی به عنوان عاملی توانمندساز برای بهبود وضع اقتصادی جوامع محسوب شده و سرریز این فناوری باعث پیشرفت سایر علوم می گردد. در کشور ما نیز پیشرفت های بدست آمده در بخش فضایی نمونه ای بارز از  توانمندی متخصصین این مرز و بوم است و اکنون زمان آن رسیده تا در کنار پژوهش ها و تحقیقات انجام شده در حوزه توسعه فناوری، به توسعه کسب و کارهای فضا پایه و زمینه سازی برای حضور بخش خصوصی نیز پرداخته شود تا نتایج پیشرفت های فضایی در زندگی مردم ملموس شده، اقتصاد فضایی در کشور شکل گرفته و بخش فضایی دارای یک پایگاه اجتماعی قوی در جامعه گردد.

حضور زنان فرهیخته کشور در فضای کسب و کارهای حوزه ICT تاکنون نتایج بسیار ارزشمندی به همراه داشته است و این حوزه از خلاقیت، دقت، جدیت و سلامت کاری این عزیزان بهره مند شده است و هم اکنون لازم است تا بخش فضایی کشور نیز زمینه لازم برای حضور موثر زنان و بانوان متخصص را فراهم کند. بدیهی است در اولین قدم باید شرایط برای آشنایی زنان با فرصت ها و نیازهای موجود در این حوزه فراهم شده و زمینه های پژوهشی مورد نیاز معرفی گردد تا با تکیه بر این شناخت، زنان متخصص و کارآزموده بتوانند وارد این حوزه شده و دانش و تخصص خود را برای توسعه فناوری های مورد نیاز بخش بکارگیرند و به کارآفرینی و خلق ثروت بپردازند.

پژوهشگاه فضایی ایران به عنوان بازوی علمی و مشاوره ای سازمان فضایی هم اکنون از خدمات ارزنده بانوان فرهیخته ای در حوزه های پژوهشی، اجرایی و مدیریتی برخوردار است و به دنبال آن است تا از طریق برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی فرصت های شغلی موجود در بخش فضایی را  معرفی نماید تا زمینه حضور  زنان و دختران منخصص ایرانی در این حوزه تسهیل گردد.

دکتر حسین صمیمی – رئیس پژوهشگاه فضایی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *